Direct naar hoofdmenu / zoekveld
Home / Actueel / Nieuwsarchief / Nieuwsarchief 2009 / Januari / Brand voormalig garagebedrijf Hoogeveen 25 januari 2009
Laat de tekst voorlezen met ReadSpeaker

Brand voormalig garagebedrijf Hoogeveen 25 januari 2009

25 januari 2009

Alle berichten over de brand in voormalig garagebedrijf Scholing in Hoogeveen vindt u hier.

Alle bewoners appartementenblok terug in woning

28 januari 10.00 uur - Alle bewoners van de 30 bewoonde appartementen aan Het Haagje zijn gisteravond voor 22.00 uur bereikt door de gemeente, op één na. De woningen zijn getest op asbest en vrijgegeven. De bewoners van 28 adressen zijn gisteravond teruggekeerd, vandaag volgt nog een bewoner. Eén bewoner volgt later.


Meeste bewoners ontruimde appartementenblok terug naar huis

27 januari 19.10 uur - De meeste bewoners van het appartementenblok aan Het Haagje in Hoogeveen kunnen vanavond, dinsdag, terug naar hun woning. Deze woningen zijn getest op de aanwezigheid van asbest. De overige woningen worden in de loop van dinsdagavond getest.

Ook de asbest op het dak en de galerijen is opgeruimd. De gemeente heeft de bewoners aan het begin van de avond op de hoogte gesteld.


Informatie over roet en asbest

27 januari 11.45 uur - Zoals u ook in een eerdere brief heeft kunnen lezen, is er geen gevaar voor de volksgezondheid. Op enkele plaatsen in de omgeving van de brand zijn wel asbestresten gevonden. Het gaat om het terrein achter makelaarskantoor Hup & Fidom en de achtertuinen van de Dr. Van de Veldestraat 76 tot en met 84. De firma Bork maakt deze plaatsen schoon in overleg met de betrokkenen.

De straten in de omgeving zijn inmiddels schoon. De Schoklandstraat en een rijbaan van Het Haagje zijn nog afgesloten in verband met de schoonmaak van het dak van het appartementencomplex.

Het kan zijn dat er nog roetresten in uw tuin liggen. Dit levert geen gevaar op voor uw gezondheid. U kunt zo nodig deze resten zelf opruimen. Als er echter roetresten op de groente in uw tuin zijn terechtgekomen, kunt u deze groente niet meer consumeren.


Tweede brief aan omwonenden

27 januari 08.00 uur - De gemeente Hoogeveen heeft de omwonenden van de brand in het voormalig garagebedrijf in een tweede brief geïnformeerd over de nasleep van de brand. U kunt de brief onderaan deze pagina downloaden.


Vragen over asbest op bewonersbijeenkomst

26 januari 20.50 uur - Vanavond heeft de gemeente een bijeenkomst gehouden voor belangstellenden over de nasleep van de brand. De meeste vragen van de ca. 20 aanwezigen gingen over asbest.

Is het gevaarlijk als je contact maakt met asbest? Op die vraag reageerde de deskundige van de GHOR als volgt: "Asbest is niet gevaarlijk als je er even mee in aanraking komt. Alleen als je veel en vaak met asbest te maken hebt, kan het gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Vandaar dat medewerkers van gespecialiseerde opruimbedrijven in 'maanpakken' lopen ter bescherming."

Ook kwam er een vraag over het asbestonderzoek in de omgeving. In een ruim gebied rond de brandplek zijn vandaag 'kleefmonsters' genomen die meteen zijn onderzocht in een rijdend laboratorium. Alleen op de adressen die in het bericht hieronder staan vermeld zijn asbestresten waargenomen.

Andere reacties gingen over de bezorging van de bewonersbrieven. Vanochtend en vanavond zijn brieven met informatie verspreid onder 2.500 adressen. Deze voorlichting werd gewaardeerd. Op een aantal adressen is de brief niet bezorgd. "Excuses, dat is fout gegaan, zonder opzet uiteraard," reageerde loco-burgemeester Wietze van der Zwaag.

Een aanvulling op de inhoud van onderstaand bericht: ook voor andere groentetuinen waar roetresten worden gevonden, is het advies: de groente niet consumeren.

Vanmiddag zijn de mensen van het ontruimde appartementencomplex tijdens een bijeenkomst van de gemeente op de hoogte gebracht. Ook daar is antwoord op vragen gegeven. Er waren ongeveer 50 personen aanwezig.


Brand Hoogeveen: bewoners nog niet naar huis

26 januari 18.10 uur - Inwoners van het appartementenblok aan Het Haagje in Hoogeveen kunnen vandaag niet terug naar hun woning. Op het dak ligt nog asbest. Zoals eerder gemeld, is er geen gevaar voor de volksgezondheid.

Na de brand in het pand van voormalig garagebedrijf Scholing is het nabijgelegen appartementencomplex ontruimd. Het duurt ten minste tot morgen voordat de inwoners terug naar huis kunnen. Vorst bemoeilijkt de verwijdering van asbest, waardoor het dak niet goed kan worden schoongemaakt. Bevroren deeltjes asbest vallen op de galerijen en balustrades. Ook bestaat het risico dat wind de asbest verspreidt.

Loco-burgemeester Wietze van der Zwaag betreurt het dat mensen opnieuw de nacht elders moeten doorbrengen. "Ik begrijp dat mensen naar huis willen. Maar veiligheid blijft voorop staan. Zolang er geen garantie is, kunnen de mensen helaas niet terug." De bewoners kunnen vanavond wel hun woning in, onder begeleiding, om de noodzakelijke spullen op te halen.

In de loop van dinsdag wordt naar verwachting duidelijk hoe lang de schoonmaak gaat duren. Als het morgen nog vriest, zet het schoonmaakbedrijf (Bork bv) een andere techniek in. De gemeente houdt de direct betrokkenen rechtstreeks op de hoogte.

Bewoonbaar
De brandweer heeft met asbestdeskundigen vier woningen geïnspecteerd. Aan de hand hiervan concludeert de brandweer dat alle woningen in het complex bewoonbaar zijn. Er zijn geen noemenswaardige roetresten of asbestdeeltjes gevonden.

Omgeving
De straten in de omgeving zijn inmiddels schoon. De Schoklandstraat en een rijbaan van Het Haagje zijn nog afgesloten in verband met de schoonmaak van het dak van het appartementencomplex.

Schoonmaak asbest
Op een paar plaatsen in de omgeving zijn asbestresten gevonden. Het gaat om het terrein achter makelaarskantoor Hup & Fidom en de achtertuinen van de Dr. Van de Veldestraat 76 tot en met 84. De firma Bork maakt deze plekken schoon in overleg met de betrokkenen. Wie op deze adressen een groentetuin heeft, wordt aangeraden de groente niet te consumeren.

Morgen start de politie het technisch onderzoek naar de toedracht van de brand. Als het nodig is wordt het afgebrande pand natgehouden om verdere asbestverspreiding te voorkomen. Na morgen wordt het asbest gesaneerd.

Informatie
Het raadhuis is vanavond tot 20.00 uur telefonisch bereikbaar via 0528-291911 en dinsdagochtend vanaf 8.30 uur. Om 19.30 uur is er een openbare informatiebijeenkomst voor omwonenden en belangstellenden in het raadhuis. Vanavond krijgen de mensen in de omgeving van de brand opnieuw een brief met informatie. Morgenvroeg belt de gemeente met de scholen met de boodschap dat de kinderen weer buiten kunnen spelen. Actuele informatie over de nasleep van de brand is te vinden op http://www.hoogeveen.nl/.


Opruimwerkzaamheden en onderzoek na brand in volle gang

26 januari 13.00 uur - De mensen die door de brand in een voormalig garagebedrijf vannacht hun woning moesten verlaten, kunnen op dit moment nog niet terug. “We willen zeker weten dat de woningen en het gebied eromheen schoon zijn voordat we de bewoners terug laten gaan. Daarom inspecteren brandweer en asbestdeskundigen enkele appartementen ook van binnen op de aanwezigheid van asbest. Dan wordt ook gekeken naar brandschade. Ik besef dat het een vervelende situatie is voor de betrokken inwoners. Als je plotseling je huis uit moet, is dat een heel ingrijpende gebeurtenis”, aldus loco-burgemeester Wietze van der Zwaag.

Omwonenden
In het gebied rond de brand zijn de inwoners vanmorgen in alle vroegte geïnformeerd door de gemeente. Er zijn 2.500 brieven verspreid. De gemeente heeft alle scholen en openbare gebouwen in het gebied vanochtend gebeld met informatie over de gevolgen van de brand. Het was niet nodig deze gebouwen te sluiten.

Opruimwerkzaamheden
Bork Sloopwerken BV, specialist op het gebied van onder andere asbestsanering, is in de loop van de nacht begonnen met de schoonmaakwerkzaamheden. Deze werkzaamheden worden bemoeilijkt doordat de ondergrond deels bevroren is.

Onderzoek
De oorzaak van de brand is nog onbekend. Zodra de opruimwerkzaamheden zijn afgerond, start de politie een technisch onderzoek. De gemeente heeft RPS - een adviesbureau dat gespecialiseerd is in asbestsanering - opdracht gegeven kleefmonsters te nemen. Dit onderzoek maakt het mogelijk om de precieze omvang van het gebied te bepalen.

Informatie voor geëvacueerden en omwonenden
Op 26 januari om 15.00 uur houdt de gemeente een besloten bijeenkomst voor de inwoners die geëvacueerd zijn. Om 19.30 uur is er in het raadhuis een openbare informatiebijeenkomst voor omwonenden en belangstellenden. Tijdens deze bijeenkomsten worden mensen geïnformeerd en kunnen ze vragen stellen.
Als bewoners schade hebben ondervonden als gevolg van de brand, kunnen zij een schadeformulier aanvragen bij de gemeente, telefoon 0528-291911.


Brief aan omwonenden gebied brand voormalig garagebedrijf Hoogeveen

26 januari 03.30 uur - De gemeente Hoogeveen stelt de omwonenden van de brand in het voormalige garagebedrijf Scholing aan Het Haagje met een brief op de hoogte van de gebeurtenissen. De bewoners worden uitgenodigd voor een informatiebijeenkomst. De brief kunt u downloaden onderaan deze pagina.



Brand in voormalig garagebedrijf Hoogeveen onder controle

26 januari 01.00 uur - Op zondagavond 25 januari is een brand uitgebroken in voormalig garagebedrijf Scholing aan het Haagje in Hoogeveen. Bij deze brand is asbest vrijgekomen. Uit voorzorg heeft de brandweer 34 nabijgelegen appartementen ontruimd.

Bewoners kunnen voor opvang terecht in het DES gebouw aan de Albert Steenbergenstraat. Tot op heden wordt van deze opvangmogelijkheid weinig gebruik gemaakt en zorgen mensen zelf voor opvang.

Brand onder controle
De brand is onder controle. Op dit moment wordt onderzocht wat de mogelijke effecten van de vrijgekomen asbest zijn. De voorbereidingen voor het opruimen van de asbest worden gestart. Uit voorzorg zijn tijdens en na de brand hulpverleners en voertuigen gereinigd.

Vragen


Informatie

25 januari 23.45 uur - Voor informatie over de brand aan Het Haagje in Hoogeveen kunt u contact opnemen met een van de medewerkers van het callcenter van de gemeente Hoogeveen, telefoon 0528-291911.

Documenten

Brief 1 omwonenden brand

Brief 2 omwonenden brand


Uitgelicht


Zoeken